Politický zeměpis

16.08.2021

V rámci dalšího tematického celku Politický zeměpis se budeme zabývat třemi podtématy. V první oblasti budeme společně probírat stát. Řekneme si, jaké znaky stát má a že území každého státu je vymezeno přirozenou či umělou hranicí. Vysvětlíme si nejen rozdíl mezi umělou a přirozenou hranicí, ale i jak se liší politické systémy a státní zřízení i jak dělíme státy podle zeměpisné polohy. Připomeneme si, co je charakteristické pro národní a multikulturní či mnohonárodní stát.

V druhé oblasti si zopakujeme a prohloubíme informace o období kolonizace a dekolonizace a vzniku samostatných států z bývalých kolonií ať na území Ameriky, Asie, Afriky či Austrálie. Zaměříme se také na důsledky kolonizace - politická nestabilita, národnostní, náboženské a ozbrojené  nebo válečné střety a v neposlední řade migrace z bývalých kolonií do bývalého domovského státu. Opět navážeme na látku minulého roku a připomeneme si, kde aktuálně probíhají ozbrojené konflikty a kde se ve světě nacházejí zóny napětí.

V rámci poslední oblasti si rozšíříme informace o politických a vojenských organizacích (OSN, NATO, OECD atd.) a přidáme informace o nevládních organizacích, např. Mezinárodní červený kříž, Amnesty International či Greenpeace.